БАТЬКАМ


ЗМІСТ СТОРІНКИ

БАТЬКІВСЬКИЙ ЛЕКТОРІЙ

ПРАВОВА АБЕТКА

ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ

СІМЕЙНЕ ЧИТАННЯ

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

            

        Батьківський лекторій

Як досягти взаєморозуміння між батьками й дітьми

Про шкідливі звички та роль батьків у розвитку стійкої потреби дітей щодо здорового способу життя

Роль сім'ї у професійному визначенні підлітка

      Анкета для батьків.

      Поради батькам     

     Як не прогавити вундеркінда?

     Як прищепити дитині любов до читання

     Азбука виховання

     Десять порад батькам: підготовка та мотивація дітей до школи

     Ефективне виховання без покарань

     Завдання батьків в організації фізичного виховання дітей

     Заповіді батькам

     Золоті правила виховання щасливих дітей

     Інтернет для батьків

     Вплив сім’ї на правове виховання дитини.

     Поради батькам. Мовленнєвий кодекс.

     Режим харчування дитини вдома

     Тест "Чи розумію я свою дитину?"

     Як запобігти харчовим отруєнням

     Як спілкуватися з дитиною.

     Яка якість спілкування у вашій родині?

     Поради батькам п'ятикласника

     48 фраз, які потрібно говорити дітям

     Мотивація на навчання - ключ до успіху

     Ігри для навчання - новаційна форма майбутнього

     Батьківські помилки у вихованні дітей

    Як навчити дитину бути відповідальною

     12 відео, які відкриють дитині навколишній світ

     Топ-10 сайтів для дітей українською мовою

     Запитання про школу, які варто поставити дитині

     Як гармонійно розвивати мозок дитини

     Топ - 5 порад як навчати хитрістю

     Топ -5 україномовних сайтів для розвитку дитини

     Як допомогти дітям упоратися з булінгом

     Практичні завдання для розвитку дітей

    Як зробити дітей розумнішими : 10 кроків підтверджених наукою

   Уся правда про дитячу брехню: поради батькам

     Вплив батьків на формування дітейЗапитання, які допоможуть розговорити дітей

Як навчити дитину прибирати в кімнаті за 10 хвилин

Секрети залучення дітей до співпраці

Навчаємо дітей хороших манер в ігровій формі

Як допомогти дитині знайти друзів

Фрази для виховання щасливої дитиниЯк допомогти дитині впоратися зі стресом

Як формувати в дітей усвідомленість

Як допомогти дитині побороти негативні думкиЯк допомогти дітям адаптуватися до змін

Як допомогти дітям подолати сором'язливість

Як делікатно розпитати дитину про школуЯк допомогти дитині досягти успіху в школі

Як допомогти дитині виконати домашнє завданняЗапитання про школу, які варто поставити дитині

Як покращити успішність дитини в школіПричини дитячого страху перед школою

Якщо дитина відмовляється йти до школи

 


Правова абетка


ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ

  • Законодавство України, а саме Сімейний кодекс в ст. 150, визначає, що батьки зобов'язані виховувати дитину у дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, зобов'язані поважати дитину, готувати її до самостійного життя.
  • Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
  • Так, батьки (усиновлювачі) або опікуни чи інші фізичні особи, які на правових підставах здійснюють виховання малолітньої особи, також заклади, що здійснюють щодо малолітнього функцію опікуна, відповідають за неналежні виховання та нагляд (інколи в літературі висловлюється аргументована думка з приводу того, що доцільно було б ввести відповідальність батьків та опікунів не лише за неналежне виховання та нагляд але й за неналежне утримання яке матиме місце у разі крадіжки малолітнім грошей або продуктів харчування з магазину для прожиття), а навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, інші заклади чи особи, що зобов’язані здійснювати нагляд за малолітнім, - мають нести відповідальність лише за неналежний нагляд.
  • Якщо це стосується батьків, то відповідальність буде покладена на обох незалежно від того, проживають вони разом чи окремо, оскільки обов’язок здійснювати належне виховання та нагляд за малолітнім є рівним для обох із них. У разі, коли батьки були позбавлені батьківських прав, обов’язок відшкодувати завдану майнову шкоду за протиправні діяння своїх малолітніх дітей лежить на них ще протягом трьох років після позбавлення батьківських прав (ст. 1183 ЦК України). Це пояснюється тим, що виховання чи неналежне виховання є процесом, який має тривалу дію в часі і його вплив не може припинитися з моменту позбавлення батьківських прав.
  • Наслідки неналежного виховання матимуть свої негативні прояви і після факту позбавлення батьківських прав. Оскільки функціональні обов’язки батьків, усиновителів та опікунів щодо дітей є ідентичними, доцільно було б названі правила щодо позбавлення батьківських прав поширити на випадки скасування усиновлення та припинення прав опікуна.
  • У виняткових випадках - при безпосередній загрозі для життя або здоров'я дитини орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків. У цьому разі орган опіки та піклування зобов'язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. З таким позовом до суду має право звернутися прокурор. При винесенні рішення про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав суд не встановлює конкретних строків цього обмеження прав батьків. Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
  • Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і  моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. 
  • Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних  історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. 
  • Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку мережі дитячих закладів. 
  • Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати дітей. 
  • Порядок і розміри відшкодування витрат на перебування дитини в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, школі-інтернаті, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім'ї, іншому закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлюються законодавством України. 
  • Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону. 
  • У разі відмови від надання  дитині  необхідної  медичної допомоги, якщо це загрожує її здоров'ю, батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність згідно з законом. Медичні працівники у разі критичного стану здоров'я дитини, який потребує термінового медичного втручання, зобов'язані попередити батьків або осіб, які їх замінюють, про відповідальність за залишення дитини в небезпеці.
  • Сім'я є середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
  • Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
  • Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
  • Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.
  • Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
  • Стаття 155 Сімейного кодексу України
  • Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
  • Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
  • Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  • Батьки зобов'язані поважати дитину.
  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
  • Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
  • Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.
  • Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
  • Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.
  • Стаття 150, 152 Сімейного кодексу України
  • Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -  тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  • Стаття 184 Кодексу України про Адміністративні правопорушення
  • Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
  • Стаття 166 Кримінального Кодексу України
  • Експлуатація дітей, які не досягли віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку -
  • карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, -
  • караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  • Стаття 150 Кримінального Кодексу України
  • Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, — якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.
  • Стаття 1178 Цивільного кодексу України
  • Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.
  • У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини. 

 

 


Підготовка до школи



Сімейне читання


 

       Як навчити дитину читати у захоплюючій формі

       Коли та як читати дитині

       Як спонукати дитину почати читати

       Практична пам'ятка творів для позакласного читання

       Топ - 10 книг: стимулятори читання

       Як навчити дитину дружити?

 5 книг на допомогу батькам                                                          

Як підібрати книгу за віком дитини

                                                    Від А до Я: 9 дитячих книжок для першого самостійного читання

                                                    Дерево казок

                                                    Топ - 17 сайтів з пошуку книг мовою оригіналу

                                                           Чому корисно читати дитині на ніч

                                                           Чому варто читати з дитинства

                                                           Чому наше майбутнє залежить від читання

                                                           Як дитині краще перейти до читання

                                                           Навіщо батькам читати казки своїм дітям

                                                           Чому корисно читати дитині вголос

                                                           Звідки беруться читаючі діти

                                                          Читання художньої книги робить людину добрішою

                                                          Як допомогти дитині вибрати найцікавішу книгу

                                                          Як призвичаїти дитину до книжки

                                                          Що читати сучасним дітям

                                                          Техніка читання. Пам'ятка батькам

                                                           Чому в дитинстві важливо слухати казки?                                                                  Помилки батьків під час читання дітей

                                                          Як допомогти дитині стати завзятим читачем                                                            

                                                           Як почитати дитині з користю для душі

                                                          Як навчити читати в захоплюючій формі


Поради психолога



Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Тетяна (Wednesday, 13 January 2016 06:07)

    На цій сторінці я знайшла дуже багато потрібної інформації для батьків: поради виховання, правова абетка, сімейне читання... Дійсно вдалі поради. Кілька з них я вже перевірила на практиці. Дякую!!!

Контакт

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.